فناوری

آمریکا چند بار از چین خواسته بر سر ماجرای حوثی ها به ایران فشار بیاورد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فایننشال تایمز نوشت که ایالات متحده بارها از چین خواسته است تا از تهران بخواهد حوثی‌هایی را که به کشتی‌های تجاری اسرائیلی در دریای سرخ حمله می‌کنند، مهار کند.

روز چهارشنبه چهارم بهمن فایننشال تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی نوشت که فشار دیپلماتیک بر پکن هنوز به نتیجه نرسیده و هیچ نشانه ای از کمک پکن در این زمینه دیده نشده است.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده در سه ماه گذشته بارها این موضوع را با مقامات ارشد چینی در میان گذاشته و از آنها خواسته است به ایران هشدار دهند که به دلیل جنگ غزه به تنش در خاورمیانه دامن نزند.

به گفته مقامات آمریکایی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و جان فاینر، معاونش، در جریان دیدارهای این ماه در واشنگتن با لیو جیانچائو، رئیس بخش بین المللی حزب کمونیست چین، این موضوع را مورد بحث قرار دادند.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا به فایننشال تایمز گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مورد این موضوع با مقامات چینی گفتگو کرده است.

پکن هفته گذشته بیانیه ملایمی صادر کرد و از “طرف های مربوطه” خواست تا از عبور ایمن کشتی ها از دریای سرخ اطمینان حاصل کنند.

مقامات آمریکایی اکنون به فایننشال تایمز می گویند که علیرغم درخواست های مکرر ایالات متحده، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چین فراتر از صدور بیانیه، فشار دیپلماتیک بر ایران برای مهار حوثی ها اعمال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا