ترندهای روز

بهترین رژیم غذایی سال ۲۰۲۴ با مشارکت ۴۳ متخصص تغذیه ایران تحلیل شد

پایگاه خبری تحلیلی ایران تحلیل (irtahlil.com):

۴۳ متخصص تغذیه با بررسی ۳۰ رژیم غذایی مختلف بهترین رژیم غذایی را ایران تحلیل کردند و غذای خام در رتبه آخر قرار گرفت.

بر اساس رتبه بندی سال ۲۰۲۴ که نشریه آمریکایی US News & World Report روز چهارشنبه اعلام کرد، سبک مدیترانه ای غذا خوردن برای هفتمین سال متوالی بهترین رژیم غذایی ایران تحلیل شد.

US News & World Report (US News & World Report) یک شرکت رسانه ای است که کسب و کار آن به ارائه توصیه هایی بر اساس رتبه بندی و تحلیل های کارشناسی و علمی اختصاص دارد.

بر اساس آخرین رتبه بندی این رسانه، رژیم غذایی مدیترانه ای همچنان بهترین سبک تغذیه سالم برای کنترل دیابت، تقویت استخوان ها و مفاصل و عملکرد خوب قلب است.

رژیم غذایی DASH که بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و برخی منابع پروتئین بدون چربی با هدف جلوگیری از فشار خون بالا تمرکز دارد، در رتبه دوم رتبه بندی قرار گرفت.

و رژیم MIND که ترکیبی از رژیم مدیترانه ای و دش است نیز مقام سوم را کسب کرد. هر سه رژیم غذایی برتر بر روی میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا و دانه ها تمرکز دارند.

۴۳ متخصص تغذیه که در این رتبه بندی مشارکت داشتند تأکید کردند که مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به دیابت، کلسترول بالا، زوال عقل، از دست دادن حافظه، افسردگی و سرطان سینه را کاهش دهد. این برنامه غذایی بیشتر یک سبک غذا خوردن است تا یک رژیم غذایی محدود، با استخوان‌های قوی‌تر، قلب سالم‌تر و عمر طولانی‌تر مرتبط است.

این رژیم غذایی دارای پخت و پز ساده و مبتنی بر گیاه است که اکثر وعده های غذایی بر روی میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا و دانه ها، با مقداری آجیل و تاکید فراوان بر روغن زیتون فوق بکر متمرکز است. چربی های غیر از روغن زیتون، مانند کره، به ندرت مصرف می شود.

گوشت قرمز معمولا فقط برای طعم دادن به غذا استفاده می شود. خوردن ماهی سالم که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است توصیه می شود، در حالی که تخم مرغ، لبنیات و مرغ در مقادیر بسیار کمتری نسبت به رژیم غذایی سنتی غربی مصرف می شود.

تعاملات اجتماعی در طول وعده های غذایی و ورزش سنگ بنای سبک مدیترانه ای غذا خوردن است.

آخرین لیست، رژیم غذایی خام بود که توصیه می کند غذاهایی را که «پخته، فرآوری شده، در مایکروویو، تابش، مهندسی ژنتیکی، یا در معرض آفت کش ها یا علف کش ها قرار نگرفته اند» بخورید.

کارشناسان در این بررسی خاطرنشان کردند که در واقع پختن برخی غذاها “دریافت پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری را افزایش می دهد.” بنابراین، «ایمن‌ترین و سالم‌ترین راه برای لذت بردن از غذاهای خام، خوردن یک رژیم غذایی گیاهی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات خام و عدس، لوبیا، غلات و مقداری سبزیجات پخته است.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا