اخبار اقتصاد ایران

تأثیر هوش مصنوعی و 3 مورد استفاده از AI در حوزه‌هایی به غیر از فناوری

در این مقاله با استناد به مجله تخصصی هوش مصنوعی AIpoint به طور مختصر به بررسی تاثیر هوش مصنوعی می پردازیم.

تاثیر هوش مصنوعی به بخش فناوری محدود نخواهد شد. مناطق مختلف و سایر صنایع از مراقبت های بهداشتی و لجستیک گرفته تا کشاورزی و آموزش در حال حاضر تغییرات بزرگ چند میلیارد دلاری را تجربه می کنند. تغییرات ناشی از قابلیت های ارائه شده توسط LLM ها، یعنی مدل های زبان بزرگ، بسیار موثر بوده است. در این مقاله به نقل از AIpoint، مجله هوش مصنوعی به طور خلاصه به بررسی تاثیر هوش مصنوعی می پردازیم. چگونه هوش مصنوعی می تواند تغییرات سازنده ای در زمینه هایی مانند مدیریت زنجیره تامین، آموزش و کشاورزی ایجاد کند.

هوش مصنوعی در مدیریت زنجیره تامین

هوش مصنوعی در مدیریت زنجیره تامین عملکرد قابل قبولی را برای بهبود کارایی زنجیره تامین با پیش‌بینی تقاضا، بهینه‌سازی مسیرها و کنترل موجودی‌ها ارائه کرده است. استارت آپ های لجستیکی مانند Pando و Overhaul ده ها میلیون دلار برای حل مشکلات ارزشمندی مانند دید، بسته بندی، تدارکات و موارد دیگر جمع آوری کرده اند. این می تواند چالش های عمده لجستیکی را حل کند و در هزینه ها صرفه جویی کند.

هوش مصنوعی در آموزش

در حالی که اخبار اولیه در مورد ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT حول محور استفاده دانش آموزان از آن برای تقلب در تکالیف مدرسه بود، مربیان به این ایده رسیده اند که ابزارهای هوش مصنوعی باید در کلاس درس ادغام شوند. OpenAI یک راهنمای رسمی برای آموزش با هوش مصنوعی دارد و شرکت‌هایی مانند Canva ابزارهای هوش مصنوعی را هم برای دانش‌آموزان و هم برای معلمان اختصاص داده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد کارهایی مانند ایجاد طرح‌های درسی، طراحی اسلایدهای آموزشی برای ارائه بهتر و موارد دیگر را انجام دهند. . بسیاری از استارت آپ ها از هوش مصنوعی در آموزش استفاده می کنند.

هوش مصنوعی در کشاورزی

محصولات زراعی و مبارزه با آفات همیشه یک اولویت و چالش اصلی در کشاورزی بوده است. پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی برای نظارت بر محصولات و شناسایی مشکلاتی مانند آفات، بیماری ها و کمبود مواد مغذی مورد استفاده قرار می گیرند. ربات های مجهز به هوش مصنوعی برای وجین، هرس و برداشت محصولات استفاده می شود. نرم افزار مجهز به هوش مصنوعی برای بهینه سازی آبیاری، کوددهی و کنترل آفات استفاده می شود. حسگرهای مجهز به هوش مصنوعی برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد شرایط خاک، الگوهای آب و هوا و سلامت گیاه استفاده می‌شوند.

صرف نظر از کنترل های لازم برای این موارد، هوش مصنوعی از این فراتر رفته است. هوش مصنوعی به طور گسترده در کشاورزی برای تعدادی از وظایف مهم و چالش برانگیز مانند افزایش تولید، پیش بینی آب و هوا و نظارت بر سلامت خاک استفاده می شود. IBM Watson و John Deere برخی از بزرگترین شرکت هایی هستند که در حال حاضر هوش مصنوعی را در کشاورزی پیاده سازی می کنند. به نظر می رسد با توجه به آمار استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می تواند بازدهی محصول را تا ۶۰ درصد افزایش دهد. در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد مزارع در ایالات متحده از هوش مصنوعی استفاده می کنند. پیش بینی می شود استفاده از هوش مصنوعی در کشاورزی تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱.۵ میلیون شغل جدید ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا