طلا و ارز

تاثیر بازار توافقی ارز بر قیمت دلار/ قیمت‌ دلار دستوری است!

به گزارش ایران تحلیل، قیمت دلار و دکه آن در کریدور ششم موضوعی بود که در ماه های ابتدایی سال به اعتراض در مجلس منجر شد و رئیس کل بانک مرکزی در این باره اظهاراتی کرد. پس از آن دلار افت تدریجی را تجربه کرد و به کریدور ۵۰ هزار تومانی بازگشت.

در این زمینه محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی علاوه بر توضیحاتی در خصوص تحولات قیمت دلار به ارائه ایده هایی از جمله ایجاد مجمع ارزی برای اشخاص حقیقی پرداخت. این تالار قرار است در آینده نزدیک در مرکز مبادلات ارزی و طلای ایران افتتاح شود.

قیمت ارز غیر واقعی و خودسرانه است

ایران تحلیل وی در گفتگو با علی اصغر سمیعی، کارشناس اقتصادی، راه اندازی مجمع مردمی ارز را مورد بررسی قرار داد. این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بارها بحث قیمت توافقی مطرح شده است، گفت: البته آقایان باید بازار یا بورس را سامان دهند، اما در واقع این موضوع برای تعیین قیمت نیست قیمت ها غیر واقعی و تجویز شده است.

وی ادامه داد: قیمت واقعی زمانی است که صادرکننده بتواند ارز خود را به واردکننده بفروشد و واردکننده با توانایی مذاکره با بهترین نرخ ارز خرید کند درآمد حاصل از فروش نفت و فروش آن به مردم غیرواقعی است و ضربه ای به اقتصاد کشور وارد می کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بانک مرکزی با تعیین نرخ ارز و تزریق ارز با افکار عمومی و بازار بازی می کند، افزود: چرا باید به برخی بهانه ها ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی افراد داده شود فروخته شد؟ وسوسه انگیز است.”

قیمت غیر واقعی ارز به اقتصاد آسیب می زند

وی در تشریح روند توسعه قیمت دلار در سال ۱۴۰۲ گفت: برای سال ۱۴۰۲ گفتیم که قیمت دلار باید حدود ۴۵ هزار تومان و مطابق با نرخ تورم باشد. یعنی تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی را باید به نرخ دلار اضافه کرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در ابتدای سال ۱۴۰۳ دلار باید به قیمت ۶۰ هزار تومان می رسید، خاطرنشان کرد: متأسفانه سال گذشته نرخ دلار کاهش یافت و قیمت آن افزایش یافت و به یکباره این اتفاق افتاد قیمت دلار به بالای ۶۰ هزار تومان رسید.

چشم انداز دلار خوش بینانه است

وی ادامه داد: کشف قیمت دلار برای ابتدای سال ۱۴۰۳ ۶۰ هزار تومان بود و این بدان معنا نیست که این قیمت تا پایان سال حفظ شود. با نرخ تورم کنونی و با توجه به اینکه اتفاق خاصی در اقتصاد و سیاست کشور نمی افتد، دلار باید در ابتدای تابستان به کانال هفتم کریدور ششم و در ساعت ۲۴ به کانال پنجم کریدور هفتم برسد. آغاز پاییز و حداقل کریدور نهم تا پایان سال.

سمیعی افزود: اگر نرخ تورم کاهش یابد و به صفر نزدیک شود، شاهد افزایش نرخ ارز نخواهیم بود، در حالی که برای افزایش نیافتن دلار، گزینه دیگر تزریق پول بیشتر از تقاضا است.

این اقتصاددان در پایان خاطرنشان کرد: قیمت‌های غیرواقعی در درازمدت اقتصاد کشور را نابود می‌کند: عرضه و تقاضا قیمت را تغییر می‌دهد، اما واقعیت‌های اقتصادی را تغییر نمی‌دهد.

برای گزارش های بیشتر به صفحه طلا و ارز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا