اقتصاد جهان

جزئیات تجارت سالانه ایران و هند/ واردات برنج از هند 34 و چای 65 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری ایران تحلیل ، وزارت بازرگانی و صنعت هند اعلام کرد که مجموع تجارت این کشور با ایران در سال ۲۰۲۳ به یک میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار خواهد رسید.

تجارت ایران و هند نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد کاهش داشته است. مجموع مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۲ بالغ بر دو میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار پیش بینی می شود.

صادرات هند به ایران در ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۳ با کاهش ۳۵ درصدی به یک میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار رسید. هند سال گذشته یک میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات هند از ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و به ۶۴۹ میلیون دلار رسیده است. هند سال گذشته ۶۵۲ دلار کالا به ایران صادر کرد.

*صادرات برنج هند به ایران ۳۴ درصد کاهش یافت

بر اساس این گزارش، برنج بزرگترین محصول صادراتی هند به ایران در سال ۲۰۲۳ بوده است. صادرات برنج هند به ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد کاهش یافت و به ۱.۹۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۷۲۳ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ رسید.

* واردات چای از هند یک سوم افزایش یافت

صادرات چای هند به ایران نیز تقریباً یک سوم افزایش یافته است و از ۸۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است. صادرات میوه هند به ایران با ۱۴ درصد افزایش به ۵۵ میلیون دلار و صادرات ادویه با ۲۸ درصد افزایش، ۱۵ میلیون دلار کاهش یافته است.

همچنین فرآورده های نفتی برترین کالاهایی است که هند در سال ۲۰۲۳ از ایران وارد می کند و در سال جاری نیز فرآورده های نفتی به ارزش ۲۲۱ میلیون دلار از ایران وارد شده است. واردات فرآورده های نفتی ایران هند در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش یافته است.

مواد اولیه تولید رنگ با ۱۷۲ میلیون دلار و میوه ها با ۱۳۶ میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالای وارداتی هند از ایران در سال ۲۰۲۳ بوده است. صادرات مواد اولیه تولید رنگ از ایران به هند ۱۳ درصد افزایش یافت اما صادرات میوه ۸ درصد کاهش یافت. ایران همچنین ۹ میلیون دلار ادویه به هند صادر کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا