ترندهای روز

دادگاهی در هند به پرونده‌‌ای درباره این‌که چه کسی اولین بار مرغ کره‌ای را درست کرد رسیدگی خواهد کرد

پایگاه خبری تحلیلی ایران تحلیل (irtahlil.com):

مرغ کره ای یکی از شناخته شده ترین غذاهای هندی در جهان است که اخیرا به محل اختلاف دو رستوران زنجیره ای در این کشور تبدیل شده است.

با بالا گرفتن اختلافات، موتی محل، یکی از رستوران های زنجیره ای معروف دهلی، که میزبان افرادی مانند ریچارد نیکسون، رئیس جمهور فقید آمریکا و جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند بوده است، شکایتی را به دادگاه ارائه کرد.

آنها ادعا می کنند که Kundan Lal Gujral، بنیانگذار این رستوران، اولین مرغ کره ای را در دهه ۱۹۳۰ هنگامی که رستوران برای اولین بار در پیشاور افتتاح شد، قبل از نقل مکان به دهلی، درست کرد. در یک پرونده قضایی ۲۷۵۲ صفحه ای، این رستوران از رقیب خود رستوران دریا گنج شکایت کرده و آن را به ادعای دروغ در مورد منشاء دستور غذا متهم کرده است.

خانواده گجرال نیز در شکایت خود از این رستوران ۲۴۰ هزار دلار غرامت طلب کردند.

به گفته آنها، رستوران «دریاگنج» نیز از طراحی سایت موتی محل و «ظاهر» رستوران های آن کپی برداری کرده است.

مونیش گوجرال، مدیر عامل موتی محل، گفت: “شما نمی توانید میراث کسی را بگیرید.” این غذا زمانی اختراع شد که پدربزرگ ما در پاکستان بود.

مالک رستوران های زنجیره ای دریاگانج که در سال ۲۰۱۹ تأسیس شد، می گوید که یکی از اعضای فقید خانواده آنها کوندان لال جاگی با آقای گوجرال شریک شد تا در سال ۱۹۴۷ رستوران دهلی را افتتاح کنند، جایی که این غذا برای اولین بار در آنجا پخته شد. مدیر این رستوران استدلال می کند که این به آنها این حق را می دهد که ادعای پخت اصلی این غذا را داشته باشند.

رستوران دریاگنج برای اثبات این ادعا یک سند شراکت دست نویس قدیمی را که در سال ۱۹۴۹ ثبت شده بود به رویترز نشان داده است.

اختلاف نظر بین این دو رستوران باعث شده تا افراد زیادی در شبکه های اجتماعی و تلویزیون هند درباره تاریخچه این غذا صحبت کنند.

این غذا که با تکه‌های مرغ تنوری مخلوط با سس گوجه‌فرنگی، کره و خامه درست می‌شود، در فهرست «بهترین غذاهای جهان» سایت TasteAtlas با ۴۰۰ هزار کاربر در رتبه ۴۳ قرار دارد.

این غذای هندی بعد از نان سیر کره ای در رتبه دوم قرار دارد. این دو اغلب با هم سرو می شوند.

این پرونده هفته گذشته برای اولین بار در دادگاه عالی دهلی مورد رسیدگی قرار گرفت و قرار است جلسه بعدی در ماه مه برگزار شود.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا