کشاورزی

راز گرانی گوشت قرمز چیست؟

گوشت قرمز در این ماه تقریباً ۱۰ درصد کمتر است آذر به بازار تزریق می شود. آمارهای جدید مرکز آمار ایران از کشتارگاه های رسمی سراسر کشور حاکی از آن است که این رقم در اولین ماه زمستان امسال به دلیل کاهش ۳۳۰۰ تنی عرضه گوشت قرمز در بازار در ۱۲ ماه گذشته به کمترین میزان خود رسیده است. کاهش ۱۰ درصدی عرضه گوشت قرمز در بازار تنها دلیل افزایش قیمت نبوده و حداقل در چند هفته اخیر خبری یا گزارشی مبنی بر کمبود گوشت در بازار منتشر نشده است. اما به لطف آمارهای رسمی می دانیم که قیمت گوشت گوسفند در سال ۱۳۹۸ ۱۰ درصد افزایش داشته و در این ماه به طور میانگین ۵۳۶ هزار تومان بوده و هر کیلو گوشت گوساله بیش از نیم میلیون کیلو فروخته شده است. در حال حاضر دولت با توسل به روش هایی مانند واردات گوشت، عرضه گوشت منجمد کیلویی ۲۳۰ تا ۳۷۵ هزار تومان به فکر تنظیم بازار است.

کاهش عرضه گوشت قرمز در بازار

عرضه بازار گوشت قرمز بر اساس آمار رسمی در این ماه نسبت به آذر امسال و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹ و ۱۸ درصد کاهش داشته است. گزارش مرکز آمار ایران از کشتارگاه‌های رسمی کشور نشان می‌دهد که وزن گوشت قرمز حاصل از انواع دام‌های ذبح شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در سال ۱۳۹۸ برابر است. دی در سال ۱۴۰۲ در مجموع ۳۳ هزار و ۵۱۰ تن وجود داشت که گوشت گاو و گوساله سهم بیشتری از تقریباً ۵۴ درصد را به خود اختصاص دادند.

ذخایر گوشت قرمز در ماه گذشته به حدی بود که وزن لاشه گوسفند و بره ذبح شده ۲۵۰۰ تن نسبت به دی سال گذشته کاهش ۲۵۰۰ تنی وزن لاشه قابل استفاده گاو و گوساله کاهش وزن لاشه قابل استفاده بز و بز کاهش یافت. ۵۳۰ تن و تنها وزن لاشه قابل استفاده شتر و بچه شتر ۷۰ تن لاشه عرضه شده در ماه افزایش یافته است.

از سوی دیگر، بر اساس آمار مرکز آمار ایران، در ماه جاری با کاهش ۳ میلیون و ۳۰۰ تنی گوشت قرمز به کمترین میزان خود در ۱۲ ماه گذشته به حدود ۳۳۵۱۰ تن رسید. دسامبر.

اما کاهش عرضه گوشت قرمز در بازار مرداد امسال در آمارهای رسمی دیده می شود، اما نمی تواند تنها عامل جهش قیمت باشد. این داده های جداگانه از مرکز آمار در مورد توسعه قیمت گوشت نشان می دهد که قیمت گوشت گوسفند ۱۲۶ درصد و قیمت گوشت گوساله ۱۲۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مقایسه عرضه بازار گوشت قرمز در سال گذشته
دوره زمانی

مقدار تحویل گوشت قرمز

بهمن ۱۴۰۱

۳۹ هزار تن

اسفند ۱۴۰۱

۴۵ هزار و ۴۰۰ تن

فروردین ۱۴۰۲

۳۹ هزار و ۶۰۰ تن

اردیبهشت ۱۴۰۲

۴۳ هزار و ۸۰۰ تن

خرداد ۱۴۰۲

۴۶ هزار و ۱۰۰ تن

تیر ۱۴۰۲

۴۴ هزار و ۵۰۰ تن

مرداد ۱۴۰۲

۴۱ هزار و ۱۰۰ تن

شهریور ۱۴۰۲

۳۹ هزار و ۶۰۰ تن

مهر ۱۴۰۲

۳۸ هزار و ۸۰۰ تن

آبان ۱۴۰۲

۳۷ هزار و ۱۰۰ تن

آذر ۱۴۰۲

۳۶ هزار و ۸۰۰ تن

دی ۱۴۰۲

۳۳ هزار و ۵۰۰ تن

افزایش قیمت گوشت قرمز

قیمت گوشت گوسفند و گوساله در این ماه نسبت به ماه قبل به ترتیب ۱۰.۹ و ۳.۹ درصد افزایش داشته است.

قیمت گوشت گوسفندی در دی ماه جاری به طور میانگین کیلویی ۵۳۶ هزار تومان برای مصرف کننده ثبت شد. آذر امسال آن عدد ۴۸۳ هزار تومان برآورد شد. رقم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران میانگین قیمت گوشت گوسفندی در یک ماه گذشته است و تحقیقات دوستان مرکز آمار نشان می دهد هر کیلو گوشت گوسفندی به طور متوسط ​​کیلویی ۶۲۸ هزار تومان فروخته می شد. اگر به یک سال قبل نگاهی بیندازیم می بینیم که قیمت گوشت گوسفندی ۱۲۷ درصد افزایش یافته و افزایش قیمت گوشت گوساله در این مدت ۱۲۲ درصد است.

متوسط ​​قیمت گوشت گوساله در ماه گذشته کیلویی ۵۲۲ هزار تومان بوده است. یک ماه پیش هر کیلو گوشت گاو به طور متوسط ​​۵۰۲ هزار تومان به دست مردم می رسید و یک سال پیش حتی کیلویی ۲۳۵ هزار تومان هم نبود.

توسعه قیمت گوشت گوسفند و گوساله در سال گذشته

دوره زمانی

گوشت بره و گوسفند

گوشت گوساله

بهمن ۱۴۰۱

۲۸۶ هزار و ۹۵۰ تومان

۲۶۵ هزار و ۲۰۰ تومان

اسفند ۱۴۰۱

۳۵۷ هزار و ۵۳۰ تومان

۳۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان

فروردین ۱۴۰۲

۳۷۰,۰۰۰ ۴۹۰ تومان

۳۳۲ هزار تومان

اردیبهشت ۱۴۰۲

۳۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان

۳۳۹ هزار و ۱۰۰ تومان

خرداد ۱۴۰۲

۳۷۷ هزار و ۹۰۰ تومان

۳۵۶ هزار و ۷۰۰ تومان

تیر ۱۴۰۲

۳۹۵ هزار و ۶۰۰ تومان

۳۸۵ هزار تومان

مرداد ۱۴۰۲

۴۳۷ هزار تومان

۴۴۲ هزار تومان

شهریور ۱۴۰۲

۴۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان

۴۷۶ هزار و ۱۰۰ تومان

مهر ۱۴۰۲

۴۶۸ هزار و ۲۰۰ تومان

۴۹۱ هزار و ۲۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا