بانک و بیمه

رشد ۱.۵ برابری پرداخت تسهیلات فرزندآوری در بانک کارآفرین

به گزارش ایران تحلیل به نقل از بانک کارآفرینان، در راستای ترویج فرهنگ فرزندآوری و پس از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اعطای تسهیلات فرزندآوری، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۸ اسفند ۱۳۶۲ اقلامی از متقاضیان تسهیلات زایمانی معادل ۱۰۰۰ میلیارد ریال دریافت کردند. وام زایمان توسط بانک کارآفرین پرداخت شد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر یک هزار و ۲۲۵ متقاضی دریافت تسهیلات وام فرزند در شعب شرکت ها در حال گذراندن مراحل هستند.

نحوه دریافت وام کودک
بر اساس بخشنامه بانک مرکزی به بانک ها، اعطای تسهیلات قرض الحسنه برای تولد فرزندان در دستور کار بانک کارآفرینان قرار گرفته است.

به این ترتیب بانک ها موظفند با پذیرش سفته از متقاضی یا ضامن معتبر به شرح ذیل نسبت به پرداخت تسهیلات شرح داده شده بر اساس اعتبار متقاضی اقدام نمایند.

طبق قانون برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ در ایران متولد می شوند و پدران آنها نیز تابعیت جمهوری اسلامی ایران دارند، تسهیلات وام تولد فرزند برای اولین فرزند ۳۰ میلیون تومان، برای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان است. . هر فرزند ۹۰ میلیون تومان برای فرزند سوم، ۱۲۰ میلیون تومان برای فرزند چهارم و ۱۵۰ میلیون تومان برای فرزند پنجم. علاوه بر این، تسهیلات مراقبت از کودکان به افرادی ارائه می شود که میزان زاد و ولد آنها در شهری که پدر یا فرزند در آن متولد شده است از ۲.۵ بیشتر نباشد.

تسهیلات نگهداری از کودکان بدون پیش پرداخت و با مهلت پرداخت شش ماهه برای شروع پرداخت اقساط پرداخت می شود. اما در صورت تایید سپرده سرمایه گذاری بلند مدت متقاضی از ارائه ضامن یا سفته معاف است.

هزینه مؤسسات زایمان سالیانه ۴ درصد بازپرداخت می شود و در صورت تولد دوقلو و بیشتر با در نظر گرفتن ترتیب تولد برای هر فرزند وام در نظر گرفته می شود.

وام فرزند فقط به افرادی تعلق می گیرد که در سامانه تسهیلات اعتباری تکثیر بانک مرکزی ثبت نام کنند. این همان سیستم تسهیلات قرض الحسنه ازدواج است. روال پس از ثبت و تایید، مانند وام ازدواج است که مبلغ توسط بانک مرکزی مستقیماً به یکی از شعب بانک کارآفرینان واریز و از این شعبه قابل پرداخت است.

متقاضیان واجد شرایط (پدران) برای متولدین پس از ۱ سال فروردین از سال ۱۴۰۰ و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد کودک می توانند درخواست خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند و چنانچه در مدت بازپرداخت موسسه مامایی فرزند دیگری از متقاضی متولد شود، بر اساس آن به موسسه مذکور مسترد خواهد شد. شرایط این آموزش برای فرزند بعدی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا