اخبار بورس

شما ابهامات را بیشتر نکن، ما شفافیت نمی خواهیم / یا ما معنای ارزش منصفانه را نمی‌فهمیم یا دنیا

در راستای تجدید ارزیابی دارایی های شرکت؛

آیا ارزش های بسیاری از شرکت ها مانند اپل، آمازون و غیره در بازارهای جهانی به خاطر محصولات خلاقانه و قدرت کارکنانشان عادلانه نیست، اما ارزش شرکت ورشکسته سایپا با تجدید ارزیابی منصفانه می شود. زمین های حاصلخیز آن؟

چیزی را گزارش کنید ایران تحلیل; هفته گذشته شاهد دستاوردهای مدیران سازمان بورس در رونمایی مجدد از طرح تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها پس از سال ها بودیم. طرحی که حتی اگر موفقیت خاصی برای شرکت ها به همراه نداشته باشد، موفقیت های مادی و معنوی بسیاری را برای سازمان بورس، بورس و فرابورس به همراه خواهد داشت.
احتمالا شما نیز مانند بسیاری دیگر از سهامداران و سرمایه گذاران امروز بازار سرمایه کشور، تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها را دلیل اصلی رشد بازار می دانید و بی شک از اخبار دقیق مربوط به دعوت نامه های کشور به بورس مطلع هستید. سازمان بورس، شرکت های تولیدی، سرمایه گذاری ها و به ویژه بانک ها.
بر اساس نامه منتشر شده از سوی سازمان بورس، در نهایت با اتخاذ تدابیر لازم و اتخاذ تدابیر لازم، حفظ حقوق و منافع سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است.

اما این پشتیبانی ها بعد از سال ها:

نه برای تقویت نظارت بر روند معاملات است
عدم نظارت بر ورود و خروج دلالان زیان ده
نه حذف و اخراج شرکت هایی با زیان انباشته ده ها میلیارد تومان.
موضوع ردیابی و آزمایش افراد با اخبار پنهان (ماجرای قیمت خوراک پتروشیمی) نیست.
هیچ خواسته جدی از دولت برای تصمیم گیری یک شبه وجود ندارد
و نه…

بلکه شرکت ها را تشویق می کند که دارایی های خود را به عنوان انگیزه ای برای رشد اسمی و کیفیت پایین بازار سرمایه تجدید ارزیابی کنند.
ظاهرا منابع مالی خرید و حمایت از سهام ایران خودرو و سایپا رو به اتمام است و با توجه به این موارد راهی بهتر از بالا بردن پرچم تجدید ارزیابی دارایی ها و بهبود نسبی سمت تقاضا در بازار سرمایه وجود ندارد. اساتید
در نامه منتشر شده، هدف از ترویج و هموارسازی روند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، حفظ و توسعه بازار شفاف، عادلانه و کارآمد به منظور تقریب ارزش بازار سهام و ارزش ذاتی شرکت ها بیان شده است. ذکر شده.
بدون شک ماهیت مشکل به روز شدن دارایی های شرکت و نزدیکتر شدن ساختار صورت های مالی شرکت ها به واقعیت مشکلی نداریم، اما اگر این اقدامات بدون در نظر گرفتن همه جوانب و صرفاً با هدف انجام شود. جذب سرمایه مردم و رشد موقت و کوتاه مدت بازار سرمایه چالشی جدی خواهد بود.
بیایید کمی بیشتر در مورد جنبه ها و چالش های یک ارزیابی مجدد جامع تجاری صحبت کنیم.

شما بازار را شفاف نمی کنید بلکه آن را غیرشفاف تر می کنید

با توجه به اظهار نظر آقای صبایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار (که احتمالاً به اندازه هر مدیر نظارتی قبلی سازمان بورس مصاحبه و مکتوب داشته است)، ما نیز از شفافیت بازار استقبال می کنیم. اما به نظر شما مواجهه با درخواست عمومی از شرکت ها دیگر نه به افزایش بلاتکلیفی سرمایه گذاری بلکه به شفافیت بازار سرمایه منجر شده است.

آنها ابهامی ارائه نمی کنند، ما وضوح نمی خواهیم / یا ما نمی فهمیم ارزش منصفانه چیست یا جهان

احتمالا شما هم مثل ما نظرات و تحلیل های برخی کارشناسان را دیده اید و از افزایش سرمایه بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی شرکت هایی مثل فولاد مبارکه و … صحبت کرده اید. چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​برخی از این به اصطلاح کارشناسان از طریق ابزارهای اطلاعاتی مانند کانال های تلگرام و غیره به اکثر سرمایه گذاران خرد و ناآگاه خط می خورند.

  • حالا به ما بگویید تکلیف کسانی که بر اساس تحلیل های غلط این اساتید، سهام فولاد مبارکه اصفهان را با قیمت های بالای ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان در صف می خرند یا سهام ایران خودرو و سایپا شکست خورده را می خرند چیست. شرکت ها با قیمت های بالا؟
  • آیا به شفافیت بازار کمک کرده اید یا فضای سرمایه گذاری را بیش از گذشته و به نفع برخی دلالان مبهم کرده اید؟
  • بد نیست مصاحبه، ارائه راه حل و نامه نگاری کنید که شرایط بازار سرمایه را موقتاً تغییر می دهد، اما آیا به اثرات بلندمدت و افزایش عدم اطمینان سرمایه گذاری فکر کرده اید؟

اکنون برخی ارزیابان در همه کانال ها می نشینند و درباره ارزش گذاری املاک و سرمایه گذاری در شرکت های کوچک و بزرگ اظهار نظر می کنند و به محض خروج موفقیت آمیز از سهام با سود کلان، سود شرکت را ملاک ارزش گذاری می دانند نه دارایی های آن.

نوابغ سازمان بورس می گویید:

آیا ملاک سرمایه گذاری در بورس سودآوری شرکت ها است یا دارایی های آنها؟

اما سوالی که در سال های اخیر بارها و بارها مطرح می شود این است که آیا تجدید ارزیابی دارایی ها بر سودآوری شرکت ها تاثیر می گذارد یا اینکه شاخص قابل قبولی برای سرمایه گذاری است یا خیر؟
اگر سرمایه گذاران خرد سهام شرکت های زیان دهی مانند بانک آینده، ایران خودرو و سایپا را تنها بر اساس ثروت خود و نه بر اساس زیان هنگفت خود خریداری می کنند، پس چرا مردم را به سمت خرید ملک و زمین سوق نمی دهند؟ برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال ارزش دارایی‌های شرکت در بازار سهام هستند، سرمایه‌گذاری در ملک یا زمین بهتر نیست؟

در این مورد:

  • زمین و اموال تملک شده خصوصی است و اختیار فروش آن با شخص است نه اعضای هیئت مدیره شرکت های دولتی.
  • با توجه به افزایش سالانه و تصاعدی زیان شرکت های مذکور حتی در صورت ورشکستگی کار شرکت ها و فروش اموال غیرمنقول، درآمد حاصل از فروش دارایی ها به حساب طلبکاران شرکت خواهد بود نه سهامداران.
    آیا ارزش های بسیاری از شرکت ها مانند اپل، آمازون و غیره در بازارهای جهانی به خاطر محصولات خلاقانه و قدرت کارکنانشان عادلانه نیست، اما ارزش شرکت ورشکسته سایپا با تجدید ارزیابی منصفانه می شود. زمین های حاصلخیز آن؟

ما درک نمی کنیم که منظور از ارزیابی منصفانه و شفاف شرکت ها چیست، یا دنیا ضعیف و ناتوان از تعریف معیارهای سرمایه گذاری است.

اگر تجدید ارزیابی دارایی ها برای شرکت ها خوب است، چرا سهامداران عمده این همه سهام را به مردم فروخته اند؟این سوال پیش می آید که اگر بنا به اظهارات مدیران سازمان بورس و مدیران ارشد شرکت ها و سرمایه گذاری های بازار سرمایه، تجدید ارزیابی دارایی ها چنین تاثیر مثبتی بر شرکت ها دارد، پس چرا در اولین روزهای هفته گذشته بزرگترین تامین کنندگان سهام، سهامداران شرکت بزرگ بودند؟
آیا به فروش چند صد میلیونی سهام بانک صادرات توسط صندوق های بازارگردانی به رهبری این بانک و شرکت سرمایه گذاری خوارزمی برای خرید نماد «وبصادر» در هفته گذشته نگاه کرده اید؟ آیا بهتر نیست بانک با ارائه ندادن صدها میلیون سهم از مزایای تجدید ارزیابی دارایی ها بیشتر بهره مند شود؟

آخرین کلمه:

آنچه مسلم است اخبار مربوط به تجدید ارزیابی دارایی ها، واگذاری سهام دولتی در شرکت های خودروسازی و واگذاری بلوک بانک پارسیان شرکت ایران خودرو رنگی در بازار سرمایه ندارد و این اخبار در نهایت بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود. چند روز.
به عبارت دیگر، حتی اگر قیمت سهام شرکت به دلیل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش یابد، نمی توان به این رشد در بلندمدت امیدوار بود زیرا این رشد فاقد چشم انداز اساسی و بلندمدت است.

حالا به من بگویید: آیا تجدید ارزیابی خوب است یا بد؟

پایان مقاله

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا