اقتصاد جهان

صادرات گاز روسیه به چین رکورد زد

به گزارش خبرگزاری ایران تحلیل به نقل از راشاتودی، غول انرژی روسیه گازپروم روز شنبه اعلام کرد که رکورد جدیدی را در ارسال روزانه گاز به چین از طریق خط لوله Power of Siberia به ثبت رسانده است.

طبق قرارداد بلندمدت امضا شده با شرکت ملی نفت چین (CNPC)، گازپروم گاز طبیعی را برای این شریک تجاری مهم تامین می کند.

خط لوله Power of Siberia بخشی از قرارداد ۳۰ ساله به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار بین گازپروم و شرکت ملی نفت چین است که در سال ۲۰۱۴ امضا شد.

این شرکت در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود نوشت: در ۲۳ نوامبر، عرضه گاز روسیه از طریق خط لوله Power of Siberia بار دیگر از تعهدات قراردادی روزانه فراتر رفت. گازپروم تمام مقادیر درخواستی را تحویل داد و رکورد جدیدی را برای صادرات روزانه گاز به چین ثبت کرد.

چین در حال حاضر عمده واردات گاز خود از روسیه را از طریق این خط لوله که بخشی از مسیر موسوم به «مسیر شرقی» است، تامین می‌کند.

بخشی از این خط لوله در دسامبر ۲۰۱۹ به بهره برداری رسید و اولین مسیر برای انتقال سوخت روسیه به کشور همسایه است.

روسیه سال گذشته ۱۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز به چین از طریق خط لوله Power of Siberia صادر کرد که ظرفیت سالانه آن ۳۸ میلیارد متر مکعب است.

به گفته الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، با تقویت بیشتر همکاری مسکو با پکن در بخش انرژی، عرضه گاز به چین از این مسیر در سال جاری به ۲۲ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا