ترندهای روز

ناسا در ماموریت آرتمیس۳ قصد دارد بر روی کره ماه کشت و زرع کند

پایگاه خبری تحلیلی ایران تحلیل (irtahlil.com):

فضانوردان قصد دارند در ماموریت جدید ناسا به نام “آرتمیس ۳” چندین نوع گیاه را در سطح ماه پرورش دهند.

هدف از این ماموریت که در سال ۲۰۲۶ انجام می شود، بررسی امکان زندگی انسان در ماه است.

فضانوردان قرار است در پروژه “LEAF” که مخفف “اثرات ماه بر گیاهان کشاورزی” است، مطالعاتی را در مورد چگونگی سازگاری گیاهان با محیط ماه انجام دهند. آنها سه نوع گیاه مختلف را به سطح ماه خواهند آورد تا ببینند این گیاهان چگونه به تشعشعات فضایی واکنش نشان می دهند.

این پروژه توسط آزمایشگاه فناوری های فضایی مستقر در کلرادو طراحی شده است که در حال توسعه یک گلخانه کشاورزی در فضا است.

کریستین اسکوبار، معاون مدیر آزمایشگاه فناوری‌های فضایی که این پروژه را هدایت می‌کند، گفت: این تحقیق گام بزرگی به سوی درک چگونگی رشد محصولات در فضا خواهد بود.

گفته می شود این بذرها در ظروف مخصوصی کاشته می شوند که نهال ها را از نور زیاد خورشید، تشعشع و خلاء فضا محافظت می کند. در عین حال، امکان مشاهده فتوسنتز، رشد و پاسخ گیاهان به تنش های سیستمیک تحت تابش کیهانی و گرانش محدود ماه را فراهم می کند.

در پایان ماموریت آرتمیس ۳، گیاهان به زمین بازگردانده می شوند تا بتوان آنها را در سطح مولکولی مطالعه کرد.

ناسا گفت این پروژه به آماده شدن برای “حضور طولانی مدت انسان در ماه” کمک می کند.

پیش از این، فضانوردان چینی در ماموریت «Chang'e 4» در سال ۲۰۱۹ موفق به کشت بذر پنبه شدند، اما این گیاهان پس از مشکلات فنی گلخانه از بین رفتند.

اولین ماموریت آرتمیس در سال ۲۰۲۲ بدون خدمه انجام شد. ناسا قرار است در دومین ماموریت در سال ۲۰۲۵ فضانوردانی را به فضا بفرستد تا دور ماه پرواز کنند و سپس به زمین بازگردند.

ماموریت نهایی یا آرتمیس ۳ که در سال ۲۰۲۶ انجام خواهد شد، حدود ۳۰ روز به طول خواهد انجامید. در این ماموریت فضانوردان قبل از بازگشت به زمین در مدار ماه زندگی می کنند و برای انجام تحقیقات به سطح ماه می روند.

در سال ۲۰۲۲، دانشمندان ثابت کردند که می توانند گیاهانی را در خاک ماه که از ماموریت های آپولو بازگردانده شده اند، پرورش دهند.

خاک روی ماه با خاک روی زمین بسیار متفاوت است. خاک ماه حاوی سنگ ها، قطعات معدنی و قطعات کوچک شیشه ساینده است و به طور کلی فاقد آب، نیتروژن و فسفر برای کمک به رشد گیاهان است.

ناسا همچنین دو مطالعه علمی دیگر را فاش کرد که فضانوردان در ماموریت بعدی به ماه بررسی خواهند کرد.

از دیگر پروژه های علمی می توان به نصب دستگاه مانیتورینگ لرزه سنج بر روی سطح ماه اشاره کرد. دانشمندان با کمک این دستگاه قادر به اندازه گیری ماه لرزه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن خواهند بود.

در پروژه بعدی تحقیقاتی در مورد یافتن آب و یخ در زیر سطح ماه انجام می شود تا در آینده بتوان از آن به عنوان منبع آب شرب استفاده کرد.

Pam Melroy معاون رئیس ناسا گفت: با این ابزارهای ابتکاری که در سطح ماه مستقر شده اند، ما در حال آغاز یک سفر تحول آفرین هستیم.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا