محیط زیست

هوای شهرکرد به مرز خطرناک رسید / پاک‌ترین آسمان سهم ارومیه شد

به گزارش خبرگزاری ایران تحلیل، اگر نگاهی به گذشته و امروز بیندازید – پنجشنبه بیست و ششم بهمن بینداز، میزان و شدت آلودگی هوا را که بر آسمان شهرهای مختلف سرایت کرده است را می توان احساس کرد، به همین دلیل خبرگزاری ایران تحلیل شاخص کیفیت هوای شهرهای مختلف را مقایسه کرده است، بنابراین بر اساس سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست سازمان حفاظت، امروز هیچ یک از شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) یا ناسالم (قرمز) نیستند، اما دیروز هوای شهر اهواز برای عموم در مدار قرمز ثبت شد.

با توجه به این، اندازه گیری کیفیت هوای شهرکرد امروز با شاخص ۴۵۸ در وضعیت خطرناک (قهوه ای) قرار دارد. در حالی که دیروز هیچ یک از کلانشهرها وضعیت خطرناکی نداشتند و این استان با شاخص ۴۸ پاک (سبز) بود.

در همین راستا امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه های کلانشهر اصفهان با شاخص ۱۰۴ و قزوین با شاخص ۱۳۸ در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد اما دیروز ۲۵ بهمن شهرهای اصفهان، تهران، مشهد، بجنورد و اراک در جایگاه ناسالم گروه های حساس (نارنجی) قرار گرفتند.

به این ترتیب دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهرهای تبریز با شاخص ۶۶، کرج با شاخص ۷۷، تهران با شاخص ۸۹، مشهد با شاخص ۹۴، اهواز با شاخص ۶۳، زنجان با شاخص ۶۲، سمنان با شاخص ۵۹، زاهدان با شاخص ۶۸ شیراز با شاخص ۵۳، قم با شاخص ۷۳، خرم آباد با شاخص ۵۱، اراک با شاخص ۷۶ و یزد با شاخص شاخص ۵۴ در هوای سالم (زرد).

لازم به یادآوری است که دیروز ۲۵ بهمن شهرهای تبریز، ارومیه، کرج، ایلام، بوشهر، بیرجند، زنجان، سمنان، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، خرم آباد، همدان و یزد دارای هوای سالم (زرد) بودند.

شایان ذکر است سنجش کیفیت هوای امروز در ایستگاه شهر ارومیه با شاخص چهاربوشهر با شاخص ۳۶، بیرجند با شاخص ۴۴، سنندج با شاخص ۱۳، کرمان با شاخص ۳۹، کرمانشاه با شاخص ۳۰، رشت با شاخص ۳۲ و همدان با شاخص ۴۷. در وضعیت تمیز (سبز) قرار دارداما دیروز کلانشهرهای شهرکرد، سنندج، کرمان، کرمانشاه و رشت در وضعیت پاکی (سبز) قرار داشتند.

بر این اساس وضعیت کیفی هوای امروز در کلانشهرهای اردبیل، ایلام، بجنورد، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، این در حالی است که روز گذشته شهرهای اردبیل، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس بدون اطلاعات ثبت شده بودند. .

در نهایت بر اساس اطلاعات موجود سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفیت هوا، امروز هیچ یک از کلانشهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) یا ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر خطرناک (قهوه ای)، دو کلانشهر ناسالم (نارنجی)، ۱۳ شهر سالم (زرد)، هشت کلانشهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت شدند، به طوری که دیروز یک شهر ناسالم (قرمز)، پنج شهر ناسالم. (نارنجی)، ۱۵ شهر سالم (زرد)، پنج کلانشهر پاک (سبز) و پنج کلانشهر بدون داده وارد شدند.

شاخص کیفیت هوا از ۰ تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم ( بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک است (قهوه ای).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا