اقتصاد جهان

واردات نفت ایران توسط 2 عضو اتحادیه اروپا با وجود تحریم ها

به گزارش خبرگزاری ایران تحلیل ، آمار منتشر شده توسط مرکز آمار اروپا (یورواستات) نشان می دهد که یکی از اعضای رسمی اتحادیه اروپا و یکی از اعضای ناظر این اتحادیه در سال ۲۰۲۳ از ایران نفت وارد کرده است.

با وجود تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا، بلغارستان به عنوان یکی از اعضای رسمی این اتحادیه، اقدام به واردات نفت از ایران کرده است. بلغارستان در سال ۲۰۲۲ تنها ۱۶۸ تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرد، اما در سال ۲۰۲۳ واردات نفت یا فرآورده های نفتی از ایران شش برابر شد و به ۱۰۵۸ تن رسید.

اگرچه میزان واردات نفت بلغارستان از ایران در سال ۲۰۲۳ رقم قابل توجهی نیست، اما نشان دهنده فشار تحریم های ایران بر بخش انرژی اعضای اتحادیه اروپا و تمایل این کشورها برای نادیده گرفتن تحریم ها علیه ایران است.

یورواستات پیش از این برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ از واردات ۷۰ هزار تن نفت یا فرآورده های نفتی ایران توسط آلمان خبر داده بود و با انتشار این خبر در رسانه ها، دولت فدرال مجبور به موضع گیری شد و مدعی شد که این رقم به اشتباه درج شده است. در آمار واردات از ایران و آلمان در واقع این محموله نفت را از مکزیک وارد کرد.

آمارهای یورواستات همچنین نشان می دهد که گرجستان به عنوان یکی از اعضای ناظر اتحادیه اروپا در سال گذشته ۴۴۳۸ تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است. واردات نفت گرجستان از ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

گرجستان در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۱۶۱ تن نفت یا فرآورده های نفتی از ایران وارد کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا