فناوری

وزیر دفاع آمریکا: به زودی برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق گفتگو خواهیم کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایرنا: «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا پس از اعلام توافق واشنگتن و بغداد برای خروج تدریجی نیروهای ائتلاف آمریکایی اعلام کرد که آمریکا با عراق درباره حرکت به سمت مشارکت امنیتی دوجانبه پایدار بین دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه در بیانیه ای به وقت محلی گفت که این مذاکرات به عنوان بخشی از کمیسیون نظامی مورد توافق تابستان گذشته برگزار می شود و بر حرکت به سمت یک مشارکت امنیتی پایدار دوجانبه متمرکز خواهد بود. . عراق و آمریکا گفتگو خواهند کرد.

واشنگتن و بغداد به زودی برای پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی در عراق گفتگو خواهند کرد.

مقامات آمریکایی و عراقی روز پنجشنبه اعلام کردند که دو کشور به زودی برای پایان دادن به ماموریت نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در عراق به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، مذاکرات رسمی خواهند داشت.

یک مقام دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، گفت که ایالات متحده و عراق “ماه ها در مورد این موضوع بحث کرده اند” و “زمان بندی مربوط به حملات اخیر (به پایگاه های ایالات متحده) نیست. “حق دفاع از خود” به طور کامل حفظ خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، حتی اگر نیروهای آمریکایی پایگاه های خود در عراق را ترک کنند، احتمالا حضور نیروهای آمریکایی در اقلیم کردستان که روابط نزدیک تری با واشنگتن دارد، ادامه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه عراق امروز از توافق با آمریکا برای تدوین جدول زمانی برای پایان تدریجی حضور مستشاران ائتلاف خارجی در عراق و پایان مأموریت نظامی آنها خبر داد و اعلام کرد که کمیته عالی مشترکی بین آنها تشکیل شده است. بغداد و واشنگتن برای تدوین این جدول زمانی تشکیل شده است.

وزارت امور خارجه عراق افزود: پس از شش ماه مذاکره از آگوست ۲۰۲۳، دولت آمریکا با خروج تدریجی نیروهای ائتلاف ضد داعش از عراق موافقت کرد و بر اساس این توافق، آنچه مأموریت آمریکایی نامیده می شود. این ائتلاف برای مبارزه با داعش ایجاد شده است. تمام خواهد شد

وزارت امور خارجه عراق ادامه داد: بغداد بار دیگر تعهد خود را نسبت به سلامت مستشاران ائتلاف در سراسر کشور در طول دوره مذاکرات به منظور حفظ ثبات و جلوگیری از تشدید تنش ها تجدید می کند.

در پایان بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است که دولت از این توافق استقبال کرده و آن را بخشی از اجرای برنامه خود و تعهداتی که به مردم داده است می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا