طلا و ارز

پیش بینی قیمت طلای جهانی / نگاه سرمایه گذاران طلا به اقتصاد آمریکا

به گزارش ایران تحلیل، قیمت جهانی طلا در ابتدای هفته تحت فشار نزولی شدیدی قرار داشت و روز دوشنبه بیشترین کاهش یک روزه خود در سال جاری را تجربه کرد. این فلز گرانبها در نیمه دوم هفته بهبود یافت، اما همچنان هفته را با شمع منفی به پایان رساند.

بیانیه های سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا و همچنین داده های بازار کار ایالات متحده از آوریل می تواند بر حرکت قیمت طلا در هفته آینده تأثیر بگذارد.

حمایت کلیدی ۲۳۰۰ دلار برای طلای جهانی حفظ شد

در ابتدای هفته با کاهش تنش های ژئوپلیتیکی، طلا روند اصلاحی را آغاز کرد. پس از افزایش چشمگیر هفته‌های اخیر، اصلاح قیمت جهانی طلا که مدت‌ها به تعویق افتاده بود، سرانجام روز دوشنبه رخ داد.

طلای جهانی به این ترتیب در بعد روزانه نیز ۲.۷ درصد کاهش یافت و به روند نزولی خود ادامه داد. طلا در اوایل معاملات روز سه شنبه به ضعیف ترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته رسید و به ۲۲۹۰ دلار رسید. با این حال، به دلیل اینکه دلار آمریکا تحت فشار فروش پس از انتشار داده‌های ناامیدکننده PMI آمریکا قرار گرفت، طلا بالاتر از ۲۳۰۰ دلار بهبود یافت.

بر اساس برآوردهای اولیه، PMI ترکیبی بخش خصوصی ایالات متحده در آوریل به ۵۰.۹ کاهش یافت، در حالی که در ماه مارس ۵۲.۱ بود. این نسخه کاهش شتاب رشد در عملیات بخش خصوصی را نشان می دهد.

پس از آنکه اداره آمار ایالات متحده از افزایش ۲.۶ درصدی سفارشات کالاهای بادوام خبر داد، دلار آمریکا در برابر همتایان خود در روز چهارشنبه قوی ماند. در نتیجه، طلا برای به دست آوردن مجدد شتاب تلاش کرد.

دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) روز پنجشنبه گزارش داد که تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور با نرخ سالانه ۱.۶ درصد (تخمین اولیه) در سه ماهه اول رشد داشته است. این مقدار پس از رشد ۳.۴ درصدی ثبت شده در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به دست آمد و با پیش بینی بازار برای رشد معادل ۲.۵ درصد فاصله زیادی دارد. در نتیجه، دلار آمریکا بیشتر تضعیف شد و باعث شد که قیمت جهانی طلا روز را با افزایشی به پایان برساند.

با این حال، روند صعودی طلا محدود باقی ماند زیرا گزارش تولید ناخالص داخلی نشان داد که شاخص قیمت تولید ناخالص داخلی از ۱.۷ درصد به ۳.۱ درصد افزایش یافته است. این نشان دهنده تأثیر قوی تر تورم بر رشد تولید ناخالص داخلی است.

دفتر تحلیل اقتصادی (BEA) روز جمعه اعلام کرد که شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE)، به استثنای مواد غذایی و انرژی، در ماه مارس نسبت به سال قبل ۲.۸ درصد افزایش یافته است. این رقم با افزایش ماه فوریه مطابقت داشت و از انتظارات بازار ۲.۶ درصد فراتر رفت. این موضوع باعث تقویت دلار آمریکا و چالشی برای قیمت جهانی طلا شد که در آستانه تعطیلات آخر هفته به افزایش خود ادامه داد.

پیش بینی قیمت جهانی طلا در هفته آینده

توجه سرمایه گذاران جهانی طلا به تصمیم روز چهارشنبه فدرال رزرو معطوف شده است. بازاریابان انتظار دارند که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در محدوده ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد بدون تغییر نگه دارد. بر اساس ابزار CME FedWatch، ۹۰ درصد احتمال دارد که فدرال رزرو در ماه ژوئن نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد. به نظر نمی رسد بیانیه فدرال رزرو سرنخ جدیدی در مورد زمان معکوس شدن سیاست پولی این بانک ارائه کند.

پس از اعلام تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو در چهارشنبه آینده، توجه سرمایه گذاران طلا به کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست معطوف خواهد شد. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو احتمالاً با سؤالاتی در مورد احتمال کاهش نرخ بهره در ژوئن مواجه خواهد شد. اگر پاول راه را بر روی این کاهش نبندد، واکنش اولیه می تواند کاهش شدید بازدهی خزانه داری آمریکا و در نتیجه تقویت طلا باشد.

همانطور که معامله گران به یاد می آورند، پاول پس از جلسه سیاست گذاری در ماه مارس پیشنهاد کرد که اعداد بالاتر تورم در ژانویه و فوریه ممکن است به دلیل عوامل فصلی باشد. فعالان بازار همچنین به نظرات پاول در مورد چشم انداز تورم توجه زیادی خواهند داشت. اگر لحن پاول در مورد تحولات اخیر تورم نگران کننده باشد، ارزش دلار آمریکا می تواند در برابر ارزهای رقیب انعطاف پذیر بماند و از افزایش قیمت طلا جلوگیری کند.

اگر پاول در نهایت اعداد ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول را کم اهمیت جلوه دهد، سرمایه گذاران آن را نشانه ای از رویکرد جنگ طلبانه فدرال رزرو خواهند دانست که می تواند رشد قیمت جهانی طلا را مختل کند.

تمرکز معامله گران بر داده های اقتصادی ایالات متحده است

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش اشتغال آوریل خود را منتشر خواهد کرد. کاهش شدید در رشد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی – نزدیک به ۱۵۰,۰۰۰ – می تواند بلافاصله باعث فروش گسترده دلار آمریکا شود. حتی اگر داده ها تاثیر کمی بر انتظارات کاهش نرخ در ژوئن داشته باشد، همچنان می تواند بر دلار آمریکا تاثیر بگذارد، به خصوص اگر تمایل سرمایه گذاران برای تغییر سیاست در سپتامبر افزایش یابد.

ابزار CME FedWatch نشان می دهد که بازارها احتمالاً نزدیک به ۴۰ درصد احتمال دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه سپتامبر بدون تغییر نگه دارد.

از سوی دیگر، افزایش بیش از حد انتظار در حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی، به ویژه اگر همراه با تورم دستمزد بالاتر باشد، می تواند انتظارات از عدم اقدام فدرال رزرو در ماه سپتامبر را تقویت کند و قیمت جهانی طلا را تا قبل از پایان هفته به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برای مطالب بیشتر به صفحه طلا و ارز ایران تحلیل مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا