ترندهای روز

چه زمانی یک روز زمین به ۲۵ ساعت تبدیل می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی افق میهن (irtahlil.com):

زمین هر ۲۴ ساعت یک بار حول محور خود می چرخد ​​که نشان دهنده یک روز است، اما چرخش زمین همیشه ثابت نبوده است.

چرخش زمین همیشه ثابت نبوده است و در اوایل تاریخ سیاره، این چرخش ممکن است کمتر از ۱۰ ساعت بوده باشد. اکنون، دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) کشف کرده‌اند که یک روز روی زمین در نهایت می‌تواند ۲۵ ساعت طول بکشد، کشفی که نشان‌دهنده پیشرفت بزرگی در درک چرخش زمین از طریق دینامیک چرخشی است.

در حالی که ممکن است میلیون‌ها سال طول بکشد تا یک ساعت دیگر اضافه شود، روزهای زمین سال‌ها طولانی‌تر می‌شوند. طبق گفته EarthDate، یک برنامه رادیویی عمومی که توسط دانشگاه تگزاس در آستین ایجاد شده است، در واقع، آنها حدود ۱.۸ میلی ثانیه در قرن طولانی تر می شوند.

این افزایش یک دقیقه در هر ۳.۳ میلیون سال است، به این معنی که ممکن است ۲۰۰ میلیون سال دیگر طول بکشد تا یک ساعت دیگر به روز زمین اضافه شود.

به نظر می رسد ماه مقصر باشد، زیرا اصطکاک جزر و مدی چرخش زمین را در طول زمان کند می کند.

همانطور که زمین حول محور خود می چرخد، میزان نور خورشیدی را که از سطح آن عبور می کند تعیین می کند و در نتیجه بر طول روز تأثیر می گذارد. اما گرانش ماه نزدیک ترین سمت به زمین را می کشد و جزر و مد ایجاد می کند و باعث تورم سیاره می شود.

نیروهای جزر و مدی که از ماه می آیند یک اثر اصطکاکی ایجاد می کنند، به طوری که ماه به مرور زمان به آرامی از زمین دور می شود و از چرخش سیاره جلوگیری می کند. در واقع، این فرآیند بسیار کند خواهد بود و ۲۰۰ میلیون سال طول می کشد تا یک روز زمین به ۲۵ ساعت برسد.

کنستانتین باتیگین، استاد علوم سیاره ای در موسسه فناوری کالیفرنیا، به لایو ساینس گفت: “تغییر در سرعت چرخش زمین به قدری تدریجی است که فرآیندهای تکاملی می توانند در طول زمان با تغییرات سازگار شوند.”

در واقع، طول روزها برای سال ها در حال تغییر بوده است و یک میلیارد سال پیش، یک روز تنها حدود ۱۹ ساعت بود.

باتیگین توضیح داد: تغییر نسبی سرعت مداری در زندگی روزمره قابل توجه نخواهد بود.

پیش بینی می شود روزهای سیاره زمین ۲۵ ساعت باشد که در این صورت به جای ۳۶۵ روز، ۳۵۰ روز در سال خواهد بود.

در واقع، سایر رویدادهای سیاره ای و نجومی می توانند بر طول روز زمین تأثیر بگذارند. رویدادهای رایج تر مانند زلزله می توانند بر چرخش زمین تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، زلزله ۸.۹ ریشتری ژاپن در ۱۱ مارس ۲۰۱۱، چرخش زمین را تسریع کرد و طول روز ۲۴ ساعته را ۱.۸ میکروثانیه کوتاه کرد.

به طور خلاصه، چرخش زمین یک فرآیند پویا است که تأثیرات عمیقی بر سیاره دارد. این واقعیت تجربه روزانه ما از زمان را شکل می‌دهد، بر الگوهای آب و هوا تأثیر می‌گذارد و نقش مهمی در نحوه عملکرد جهان ما دارد. از طریق ترکیبی از مطالعات نجومی، فضایی و زمین شناسی، دانشمندان به کشف پیچیدگی های چرخش زمین و به دست آوردن درک عمیق تری از این ویژگی ضروری سیاره ای ادامه می دهند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا