کشاورزی

سیل نان مردم جنوب کشور را تهدید می کند!

رئیس مرکز خشکسالی هشدار داد: هر لحظه احتمال وقوع سیلاب خطرناک در مناطق جنوبی خوزستان، فارس، بوشهر و هرمزگان وجود دارد و کشاورزان برای جلوگیری از سیلاب به گندم خود توجه کنند.

سیل اخیر در جنوب کشور ۱۱۶۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرد. با این مبلغ می توان خرید کل گندم کشاورزان سیستان بلوچستان را معادل ۶۷ هزار تن به قیمت هر کیلو ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تضمین کرد.

رئیس اتحادیه کشاورزان خوزستان گفت: طوفان ها و بارندگی های اخیر که در تاریخ خوزستان بی سابقه بوده، خسارت های شدیدی به بخش کشاورزی استان وارد کرده است.

مسعود اسدی تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از مزارع گندم قابل برداشت استان ۵۰ درصد خسارت دید و در خوش بینانه ترین حالت ۲۰۰ هزار تن گندم قابل برداشت از بین رفت.

وی ادامه داد: علاوه بر خسارت به مزارع گندم، بسیاری از تاسیسات، باغات، گلخانه ها و دامداری های کشاورزان نیز به شدت آسیب دید.

وی گفت: امیدواریم سازمان جهاد کشاورزی هر چه سریعتر خسارت را به طور دقیق ارزیابی و اعلام کند.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان خوزستان گفت: همچنین انتظار داریم صندوق بیمه محصولات کشاورزی بدون تعلل، تاخیر و مزاحمت به وظیفه قانونی خود عمل کند و خسارت وارده به بیمه شدگان را طبق قانون جبران کند.

اسدی همچنین گفت: از دولت و سازمان مدیریت بحران کشور انتظار بررسی، ارزش گذاری و کمک به کشاورزان آسیب دیده استان را داریم که خسارات آنها از طریق حمایت صندوق بیمه محصولات کشاورزی تامین می شود. بنابراین نیازی به اقدامات عاجل نیست تا در سال جهش تولید با مشارکت مردم، کشاورزان آسیب دیده به امید بازگشت به خندق تولید برگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا