ورزشی

گزارش AFC از طارمی به عنوان مهره تماشایی جام ملت‌های آسیا

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از آغاز جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ به معرفی ستارگان فوتبال این قاره که انتظار می رود در این تورنمنت بزرگ بدرخشند، پرداخته است.

مهدی طارمی ستاره تیم ملی ایران و عضو باشگاه پورتو سوژه امروز AFC در این گزارش است. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره ستاره ایرانی نوشت: مهدی طارمی با پیوستن به بزرگان فوتبال ایران در هشت سال اخیر خود را به عنوان ستاره باشگاه و کشورش معرفی کرده است.

مهاجم سابق پرسپولیس و الغرافه نه تنها به عنوان یکی از بهترین فوتبالیست های نسل خود شناخته می شود، بلکه او را یکی از قوی ترین بازیکنان تهاجمی تاریخ فوتبال آسیا می دانند.

آمار او گویای خود است: هیچ بازیکنی در جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ قطر نیست که در ۲۴ بازی لیگ قهرمانان اروپا بیش از ۹ گل طارمی به ثمر رسانده باشد. این بازیکن ۳۱ ساله یکی از قدرتمندترین مهاجمان فوتبال باشگاهی اروپا به حساب می آید. از زمان پیوستن به باشگاه پس از یک سال حضور در ریو آوه در سال ۲۰۲۰، او به طور منظم برای غول های پرتغالی در سطح داخلی و قاره ای گلزنی کرده است.

طارمی کار خود را با باشگاه زادگاهش شاهین بوشهر آغاز کرد و سپس به ایرانجوان رفت، جایی که گل‌ها شروع به سرازیر شدن کرد و باعث شد پرسپولیس در سال ۲۰۱۴ با این مهاجم به خدمت بگیرد.

هشت گل در اولین فصل حضورش برای پرسپولیس باعث شد طارمی به تیم ملی ایران دعوت شود. درخشش این بازیکن در تیم ملی ایران الغرافه را تشویق کرد تا این بازیکن ۲۵ ساله را در آن زمان جذب کند.

اقامت ۱۸ ماهه طارمی در قطر با انتقال به ریو آوه پرتغال همراه شد، جایی که او در ۳۷ بازی ۲۱ گل به ثمر رساند تا الهام بخش پورتو شود تا او را به استادیوم دراگائو برساند، جایی که از آن زمان تاکنون قهرمان لیگ در این فصل شده است (۲۲ – ۲۰۲۱) و بهترین گلزن فصل گذشته شد.

این درخشش مهدی طارمی برای تیم ملی ایران بود و با ۴۱ گل در ۷۴ بازی بعد از علی دایی، کریم باقری و سردار آزمون در رده چهارم بهترین گلزنان تاریخ کشورش قرار گرفت. او در جام جهانی ۲۰۲۲ دو گل به ثمر رساند که هر دو به انگلیس زد، اما در جام جهانی ۲۰۱۸ موفق به گلزنی نشد.

نقاط قوت طارمی در توانایی او برای بازی به عنوان یک مهاجم مرکزی یا در نقش عمیق تر در پشت یک مهاجم نهفته است. از سوی دیگر او می تواند به عنوان وینگر چپ نیز به سمت دروازه حریف حمله کند و انعطاف تاکتیکی قابل توجهی را برای تیمش فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا