ترندهای روز

جشنواره فیلم کن ۲۰۲۴ با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد

پایگاه خبری تحلیلی ایران تحلیل (irtahlil.com):

با نم‌نم ملایم باران، لیلی گلادستون، گرتا گرویگ، عمر سی، جین فوندا، ژولیت بینوش و ستاره‌های دیگر زرق و برق را به فرش قرمز جشنواره آوردند.

مهر این آسمان تاریک و گرفته به نوعی بازتاب دهنده وضعیت ذهنی تجارت فیلم در مشهورترین جشن سینما است که ماراتن ۱۱ روزه خود را با مباحث مناقشه برانگیز آغاز کرد، بود. اگر از استودیوهای هالیوود که هنوز از اعتصاب انجمن‌های بازیگران و نویسندگان سال‌های پیش بیشتر تولید می‌کنند که سال‌ها را زمین زد و لرزه‌های ناشی از کوید که گیشه را تهی کرد یاد نکنیم، نمی‌توانم نادیده بگیرم که سرویس‌های پخش‌کننده‌ای که از این شرکت‌ها در طول همه‌گیری می‌شوند. راه‌هایی انجام دادند، سود قابل توجهی به همراه نداشتند و همه اینها از هزینه‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و صرفه‌جویی‌ها را با روحیه جشنواره آزاد کن همخوانی همراهی نمی‌کرد.

با این حال، انتظار می‌رود استودیوهای بزرگ امسال هم در جشنواره حضور داشته باشند، حتی اگر برخی از مدیران آن‌ها را در جنوب می‌خواهند که هنگام سفر به فرانسه، اقتصادی پرواز کنند. «فیوریوسا» در دنیای «مکس دیوانه» جورج میلر امروز چهارشنبه، هشت سال پس از طوفانی که فیلم «جاده خشم» در کن به راه انداخت، نمایش داده می‌شود. همچنین «افق» فیلم حماسی وسترن کوین کاستنر در کنار «انواع مهربانی» یورگوس لانتیموس کارگردان زد اسکار برای «بیچاره‌ها» در کن امسال به نام درمی‌آید.

فیلم‌های جدید کارگردان‌های مولف هم در جشنواره امسال جای دارند و چهره‌هایی مانند پل شریدر با «اوه، کانادا»، دیوید کران‌برگ با «کفن‌ها»، فرانسه فورد کاپولا با «مگالوپولیس» و آندریا آرنولد با «پرنده» به جشنواره می‌آیند. این در حالی است که بخش عمده‌ای از این فیلم‌ها خارج از سیستم‌های سنتی استودیوهای هالیوودی تامین مالی شده و کاپولا فیلم خودش را با ۱۲۰ میلیون دلار می‌کند که از فروش سهام یک تجارت مشترک به دست آورده، تامین می‌کند.

جشنواره کن امسال با فیلم افتتاحیه «پرده دوم» که یک کمدی با بازی لئا سیدو و لویی گرل است، شروع کار کرد، اما چهره اصلی شبیه را بدون شک مریل استریپ افتتاح کرد که برای دریافت نخل طلای افتخاری حاضر شد و با ضرب آهنگ تپنده. «ماما میا!» از پله های جشنواره کاخ بالا رفت. وی در این مراسم از قول مادرش گفت: عزیزم، خواهی دید که همه چیز چقدر سریع جلو می‌رود.

قبل از نمایش «پرده دوم» کن هیئت داوران خود را روی صحنه آورد که شمل عمر سی، لیلی گلادستون، نادین لبکی، ابرو جیلان، هیروکازو کوره‌ئیدا، جی. ای. بایونا به ریاست گرتا گرویگ بودند. سازنده «باربی» در این مراسم در سخنرانی کوتاهی جشنواره را عبادتگاه عاشقان سینما می خواند.

گرویگ گفت: من عاشق سینما هستم و برایم هنر چیز مقدسی است.

همه و هوای درونی آرام بود، اما انتظار می‌رود جشنواره کن امسال از نظر سیاسی شلوغ باشد و اعتراض‌های حمایت از غزه جشنواره‌های دیگر به کن هم برسد. به همین دلیل دلیل تظاهرات در امتداد و سراسر جشنواره ممنوع اعلام شده است، اما با توجه به مردم به شدت تظاهراتی که در واکنش به کشتار در غزه در حال انجام است، برگزاری جشن فیلم بدون نادیده گرفتن جنگ اسراییل و حماس ممکن نیست.

ددلاین هم یادآوری کرده که این دوره جشنواره کن با پس‌زمینه بالقوه انفجاری از جنبش «می تو» فرانسه که از زبان جودیت گودرش، بازیگر و فیلم‌ساز درباره آزار جنسی روایت می‌شود، برگزار می‌شود. هر این موضوع به شب افتتاحیه راه نیافت، اما کامیل کوتین مجری برنامه در مونولوگی که تجربه تماشاگران جشنواره «دنیای موازی» کن را می‌کرد، به چند جریان‌های پنهان اشاره کرد و گفت: جلسات حرفه‌ای با مردان قدرتمند دیگر بخشی از عادات و آداب و رسوم کن پس از پذیرش «می تو» نیست و ما از آن تجلیل می‌کنیم.

پیش از مراسم هم اعتراض کارمندان جشنواره نزدیک فرش قرمز برگزار شد و پیش از اینکه این تجمع را پراکنده کند، با تظاهرات خود یادآوری کنند که انتظار دستمزد بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا