اخبار اقتصاد ایران

طلافروشان دیگر بهانه‌ای ندارند؛ نیازی به ثبت دارایی شخصی نیست

مالیات بر عایدی سرمایه برای واحدهای صنفی طلا اعمال نمی‌شود و مانده اولیه در سامانه جامع معاملات مربوط به دارایی‌های شخصی یا سرمایه غیر مشمول فرآیند تولید و فروش ثبت نمی‌شود.

افق میهن، علیرضا شاه میرزایی معاون بازرگانی و خدمات وزارت امور خارجه در بخشنامه ای ضمن اشاره به ارائه تسهیلات جدید برای ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت یا سامانه مالیاتی، تاکید کرد: مالیات بر عایدی سرمایه است. برای واحدهای صنفی طلا و همچنین ثبت موجودی قابل اجرا نیست. اولیه در نظام جامع تجارت مربوط به دارایی های شخصی یا سرمایه ای نخواهد بود که در جریان تولید و فروش لحاظ نشده باشد.

در این نامه آمده است: پیرو جلسه دیروز در اتاق اصناف ایران با حضور روسای اتحادیه های صنفی طلای مراکز استان ها و هماهنگی با نهادهای ذیربط در جلسه دیروز با حضور معاون وزیر. ، موارد زیر اعلام می گردد؛

۱- همانطور که مسئولان مربوطه سازمان نظام جامع تجارت و امور مالیاتی (سامانه مالیاتی) قبلا اعلام کرده اند، دو سامانه به هم متصل شده و هرگونه اطلاعات ثبت شده در یکی از سامانه ها به سامانه دیگر منتقل می شود.

۲- در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT یا مالیات مشاغل با وجود اینکه هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده و به قانون تبدیل نشده است، لازم به اطلاع است که طبق متن مصوب مجلس، این مالیات اعمال نمی شود. به اتحادیه های کارگری و با توجه به نگرانی های ایجاد شده توسط مردم. به عنوان مشتریان اصناف، لازم به ذکر است که علاوه بر معافیت تا سقف ۱۵۰ گرم برای هرگونه فروش طلا به واحدهای صنفی که توسط این واحدها در سامانه مالیاتی ثبت می شود، معافیت کامل از هرگونه مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته شده است. متن مصوبات در صورت صحت اطلاعات نه تنها مردم دغدغه ای نخواهند داشت، بلکه برای بهره مندی از معافیت مالیاتی مشتاق ثبت اطلاعات خواهند بود.

۳- همانطور که بارها مدیران اتحادیه ها و اتاق های طلا اعلام کرده اند در اجرای قانون و مبارزه با قاچاق و پولشویی با تمامی دستگاه ها موافق و همکاری می کنند و نه تنها هیچ تفاوتی بین تجارت طلا با سایر صنوف وجود ندارد. اما به دلیل ویژگی های خاص این تجارت در اجرای قوانین فوق الذکر پیشگام است.

۴- در خصوص ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت، اولاً این ثبت مربوط به اموال شخصی یا سرمایه تاجری که در فرآیند تولید و فروش لحاظ نشده باشد، نمی باشد. ثانیاً، طبق توافق صورت گرفته با ناظران و بازرسان، مقرر شده است که اشتباهات و نواقص ثبت اطلاعات تجار خرد تحت عنوان «قاچاق» مورد پیگرد قانونی قرار نگیرد، بلکه قاچاق در درجه اول مربوط به جریان ورود و خروج است. خروج از کشور

۵ قطعاً اعضای هیأت مدیره انجمن های مرتبط با طلا و فلزات گرانبها باید در اجرای قانون پیشقدم شوند.

۶- طرح ها و پیشنهادات خوب اصناف طلا از جمله تسهیل در عرضه طلای خام کارگاه های طلا، تسهیل ورود موقت طلای خام صادراتی، فروش اقساطی مصنوعات طلا در قالب تسهیلات ازدواج، امکان وثیقه آسان طلا. برای مشارکت مردم در طرح‌های خرید اعتباری و حتی مشارکت در سود اجاره طلا، تسهیل فرآیندهای درجه‌بندی، کاهش تقلب و مستندسازی طلا و لزوم تغییر رویه رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی صنعت طلا توسط ادارات ذیربط به‌طور جدی پیگیری می‌شود. گزارش اقدامات باید به بالاترین مقام وزارت ارائه شود.

۷- هماهنگی کامل بین بازرسان و ناظران نهادهای مختلف ضروری است و بر اساس قانون نظام صنفی کشور از ظرفیت کمیسیون های نظارت صنفی برای این هماهنگی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا